Finansijska podrška

Evo koliko studenti mogu da zarade na honorarnim poslovima! Satnice idu do 500 dinara: Evo šta najčešće rade

Studenti traže part-time poslove zbog džeparca: Satnice do 500 dinara

Studenti u Beogradu u velikom broju tragaju za povremenim poslovima kako bi obezbedili džeparac. Satnice za ove poslove uglavnom se kreću oko 330 dinara, dok za najteže fizičke poslove iznose do 500 dinara.

Najtraženiji poslovi

Prema rečima Miloša Turinskog iz Infostuda, studenti najčešće traže part-time poslove koji im omogućavaju da usklade rad sa tekućim obavezama. Najatraktivniji su honorarni poslovi u prodaji, administraciji, fizičkim poslovima i ugostiteljstvu. Satnice za ove poslove variraju od 300 do 330 dinara, a u zavisnosti od poslodavca, mogu dostići i 500 dinara.

Poslovi u ugostiteljstvu

Poslovi konobarisanja su među najpopularnijima, s obzirom na to da za njih nije potrebno iskustvo. Dnevnice za konobarisanje iznose od 2.000 do 2.500 dinara, uz dodatni bakšiš koji je u ovoj branši značajan.

Uslovi omladinskih zadruga

Omladinske zadruge posreduju između poslodavaca i mladih koji traže posao. Studenti se prethodno učlanjuju u zadrugu i plaćaju godišnju članarinu, a zatim mogu da se prijave za poslove u ponudi. Najčešći poslovi su pomoćni radnici u magacinima, lepljenje deklaracija, razvrstavanje robe i pakovanje.

Online časovi i fizički poslovi

Studentima koji govore strane jezike privlačna je mogućnost držanja online časova jezika deci u azijskim zemljama. Fizički teški poslovi, poput građevinskih, dostupni su muškarcima, dok su studentkinjama dostupni drugi fizički poslovi.

Kampanje velikih kompanija

Velike kompanije u Srbiji pokreću kampanje kako bi privukle studente da rade tokom studija. Slogan “Uklapate svoje vreme i svoje obaveze” često se koristi za privlačenje studenata. Lanci brze hrane i veliki trgovinski lanci pokreću slične kampanje.

Statiranje kao opcija

Statiranje je još jedan posao na koji se studenti često prijavljuju. Honorari za statiranje kreću se oko 2.300 dinara, a snimanja često traju po 12 sati. Agencije obezbeđuju vodu i sendviče za statiste tokom snimanja.

Ovi poslovi omogućavaju studentima da obezbede dodatni prihod i steknu radno iskustvo tokom studija.

Izvor:blic.rs

Shares:

Related Posts

Finansijska podrška

Sjajne vesti za sve studente! Produžen rok za prijavu za stipendije i kredite

Produžen rok za prijavu za studentske stipendije i kredite Rok za prijavu studenata za stipendije i kredite, koje se dodeljuju radi podsticanja najboljih da nastave školovanje sa visokim postignućima, produžen je do 8. novembra. Kako je najavljeno iz Ministarstva prosvete, mesečni iznos studentske stipendije ili kredita iznosi 13.000 dinara. Najava Ministarstva prosvete Svake školske godine, najmanje tri meseca pre početka iste, Ministarstvo prosvete raspisuje konkurs za dodelu studentskih kredita i stipendija. "Prijava za studentske stipendije i kredite traje do 8. novembra. Ove godine, kao i prethodnih, dodeljujemo stipendije za redovne studente visokoškolskih ustanova čiji je osnovač Republika Srbija", rekla je Marina Hasanović, načelnica u Sektoru Ministarstva prosvete za učenički i studentski standard. Novine u prijavljivanju Ove godine uvedena je novina u načinu prijavljivanja - putem Portala eUprava. "Studenti su bili zabrinuti da li će stići sve da postignu na vreme, u roku od 1. do 31. oktobra, pa smo zbog toga produžili rok do 8. novembra", navela je Hasanović. Na godišnjem nivou, u proseku se za dodelu studentskih kredita ili stipendija prijavi oko 20.000 studenata visokoškolskih ustanova. Stipendije i krediti Studentske stipendije se dodeljuju nepovratno, dok se studentski kredit vraća u slučaju da student ne ispuni uslove propisane konkursom. Po konkursu Ministarstva prosvete, oko osam hiljada studenata godišnje ostvari pravo na stipendiju. "Po pravilu, isplata stipendija počinje u januaru, kada se isplaćuju dve rate za oktobar i novembar", istakla je Hasanović. Pravo na stipendiju Ministarstvo prosvete dodeljuje stipendije redovnim studentima državnih visokoškolskih ustanova koji nisu u radnom odnosu, položili su sve ispite iz prethodnih godina studija i postigli prosečnu ocenu najmanje 9,00. Hasanović je dodala da se stipendije dodeljuju i nadarenim studentima na osnovnim, master i doktorskim studijama, kao i za nedostajuća zanimanja u prosveti, pre svega u oblastima matematike, informatike, fizike i jezika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *