Dok mnogi možda ne očekuju vinograd u samom srcu grada, na Dorćolu postoji jedan koji je skriven iza zidina Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka u Beogradu. Ova stara loza, koja je osnovana pre skoro 100 godina, i dalje uspešno rađa i proizvodi grožđe, koje se koristi za pravljenje vina.
„Prema našim podacima, loza je stara oko 96 godina. Ovo otkriće je napravljeno 1991. godine kada je agronom Petar Despotović, poznatiji kao čika Pera, došao u Zavod, utvrdio starost i vrednost loze i počeo da se brine o njoj,“ izjavila je Jelena Đorđević Milošević, portparol Zavoda.
Loza, koja je zasađena 1928. godine od strane jevrejske porodice Eškenazi, preživela je ratove, poplave i zemljotrese, a danas pruža hladovinu i rađa grožđe iz kojeg se pravi vino. U 1993. godini, nakon samo dve godine od početka nege, ova stara loza je dala prve plodove od kojih je proizvedeno beogradsko varoško vino.
Nakon što je agronom Despotović došao, posadio je i novu lozu iz manastira Uvac kod Priboja. Sada o vinogradu brinu zaposleni u Zavodu i profesori sa Poljoprivrednog fakulteta, koji redovno održavaju lozu i pružaju savete.
„Održavanje ove loze je izuzetno zahteveno zbog njene starosti i istorije koju nosi. Loza je malo bolesna i stručnjaci sa Poljoprivrednog fakulteta nam pomažu u tome. Ove godine smo po njihovim preporukama izradili novu potporu za lozu,“ dodaje Đorđević Milošević.
Svake godine, iz ovog vinograda se ubere oko 70 kilograma grožđa. Vino proizvedeno od ove loze čuva se u maloj, ali pažljivo uređenoj vinoteci u podrumu Zavoda, ali se ne prodaje već ostaje kao deo dragocenog kulturnog nasleđa.
Izvor: RTS Milica Panitic