Lifestyle

Kratak vodič za otkrivanje banjskog turizma u Srbiji: Ovo je top pet banja koje obožavaju i mladi! Evo koliko vam je novca potrebno za smeštaj

Termalne banje Srbije: Idealno mesto za odmor i relaksaciju

Srbija ima jedinstveno termalno blago koje može parirati najčuvenijim velnes centrima. Priroda, klima i termalne vode u srpskim banjama zajednički utiču na ublažavanje brojnih tegoba gostiju. Međutim, ove banje ne posećuju samo oni sa zdravstvenim problemima, već i oni koji traže odmor od užurbanog života i stresa. Povoljne cene smeštaja su dodatna prednost, pa su ove destinacije sve popularnije među mladima.

Donosimo kratak vodič koji obuhvata pet banja u Srbiji i sve korake za turističko istraživanje ovih lokacija.

Prolom Banja

Iako su lekoviti izvori korišćeni još u praistoriji, Prolom Banja je dobila zvaničan status tek 1973. godine. Smeštena je u blizini planine Radan na jugu Srbije, oko 300 km od Beograda i 80 km od Niša. Hotel “Radan” nudi velnes i rekreativne tretmane, sa cenama koje se kreću od 6.390 dinara za pun pansion, dok noćenje u apartmanu košta od 2.500 dinara po osobi.

Atrakcije:

  • Prirodni fenomen Đavolja Varoš na 25 km od banje
  • Crkva Preobraženja Gospodnjeg sa mostom koji nudi atraktivan pogled
  • Naselje Pločnik, staro 7.500 godina, bogato neolitsko nalazište


Termalna banja Pačir

Na 30 km od Subotice, termalna banja Pačir krije malo roze jezero koje je postalo popularno zahvaljujući društvenim mrežama. Voda dolazi sa dubine od 1.400 metara i bogata je mineralima. Banja je idealna za jednodnevni izlet, jer ne nudi mogućnost noćenja.

Atrakcija:

  • Roze jezero sa mineralnom vodom


Ovčar Banja

Smeštena u srcu Ovčarsko-kablarske klisure, Ovčar Banja je poznata po lekovitoj toploj vodi i svežem vazduhu. Nalazi se na 14 km od Čačka. Prosečna cena smeštaja je oko 3.500 dinara po noći.

Atrakcije:

  • Ribolovne staze i sportski ribolov
  • Manastiri u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, poznatoj kao “mala srpska Sveta gora”


Sokobanja

Sokobanja je termalna i vazdušna banja sa dugom istorijom, privlačna još od Rimskog doba. Nudi veliki broj izletišta i istorijskih spomenika, a cene smeštaja su povoljne, već od 1.755 dinara po osobi.

Atrakcije:

  • Restoran Milošev konak
  • Bovansko jezero
  • Planine Ozren, Devica, Rtanj, Krstatac, Bukovik i Rožanj


Vrnjačka Banja

Najposećenija banja u Srbiji, Vrnjačka Banja je poznata po termalnoj vodi i bogatom turističkom programu. Cene smeštaja variraju, sa apartmanima od 1.989 dinara do modernih studija za 4.680 dinara.

Atrakcije:

  • Most ljubavi
  • Love fest i brojna gostovanja muzičkih i glumačkih zvezda

Ove banje nude savršeno mesto za odmor i relaksaciju, a bogate su i atraktivnim turističkim sadržajem.

Izvor:blic.rs

Shares:

Related Posts

Lifestyle

Studenti traže pomoć psihologa zbog anksioznosti i depresije

Porast broja poseta Tegobe i simptomi iz depresivnog i anksioznog spektra najčešći su razlog obraćanja stručnjacima u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata Beograd. Preko 6.000 poseta godišnje i trend povećanja ukazuju na potrebu studentske populacije za stručnom pomoći i podrškom u oblasti mentalnog zdravlja, kaže Miroslava Vuković, specijalista medicinske psihologije. Uzroci anksioznosti i depresije Anksiozne i depresivne reakcije su često pratilac psihičkog sazrevanja u adolescenciji. Iako su ove reakcije često prolazne, mogu biti izazovne za mladu osobu. Problemi u porodici, nesigurnost i poteškoće u samorealizaciji veoma utiču na samopouzdanje i stvaranje slike o sebi, što može dovesti do anksioznih i depresivnih simptoma. Uticaj alkohola, psihoaktivnih supstanci i interneta Nažalost, malo je mladih koji nisu konzumirali alkohol i psihoaktivne supstance pre početka studija. Zloupotreba ovih supstanci često počinje kao pokušaj uklapanja u vršnjačku grupu. Zavist od interneta i preterano korišćenje društvenih mreža takođe negativno utiče na akademski uspeh i druge sfere života. Različiti problemi i pristupi lečenju Studenti se obraćaju sa različitim problemima i poremećajima. Nakon dijagnoze, pravi se plan lečenja. U slučaju potrebe za kompletnijom dijagnostikom ili terapijom, studenti se upućuju u medicinske ustanove višeg nivoa zdravstvene zaštite. Periodi povećanog stresa Broj studenata koji traže pomoć povećava se u periodu ispitnih rokova, naročito septembarskog i oktobarskog. Stresne situacije mogu dovesti do psihofizičke iscrpljenosti i anksioznosti. Neadekvatna organizacija vremena i učenja takođe doprinosi stresu. Rodne razlike i učestalost problema Devojke se češće obraćaju za pomoć, ali primetan je porast broja mladića koji traže pomoć, što ukazuje na prevazilaženje stereotipa u vezi sa rodnim ulogama. Studenti najčešće traže pomoć zbog problema u odnosima sa roditeljima, emotivnih problema i problema u studiranju. Dan zdravlja studenata Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata Beograd je 17. oktobra obeležio Dan zdravlja studenata Univerziteta u Beogradu. Zainteresovanost studenata za skrining potvrdila je veću otvorenost za probleme mentalnog zdravlja. Većina studenata iskazala je prisustvo blagih do umerenih simptoma anksioznosti i depresivnosti. Izvor:politika.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *