Lifestyle

“Mi iz unutrašnjosti imamo termin – POJEŠĆE TE BEOGRAD” Beograd će uskoro biti pun brucoša: Šta najviše muči studente iz unutrašnjosti?

Sa početkom nove akademske godine, prestonica će ponovo postati dom za brojne studente iz unutrašnjosti. Dok se pripremaju za novo poglavlje svog života, mnogi brucoši suočavaju se sa izazovima koji dolaze sa preseljenjem u veliki grad.

Za mnoge studente, odlazak iz roditeljskog doma i prvi dolazak u Beograd su značajni koraci. Uz kofere ispunjene željama, nadama i ambicijama, često donose i brojne strahove. Prema procenama, Beograd svake godine prima oko 10.000 brucoša, ali početni period adaptacije nije uvek lak.

Vuk Vučić, student Pravnog fakulteta, priseća se svog prvog dana na fakultetu. „Kad smo stigli, omašili smo stanicu na kojoj smo trebali da izađemo i završili u Mirijevu. Na sreću, stigli smo na vreme“, kaže Vučić.

Mateja Grujić, student iz unutrašnjosti, seća se svog straha. „Imamo jedan izraz – ‘poješće te Beograd’. To je ta nervoza i strah od nepoznatog“, objašnjava Grujić.

Marko Zečević je, takođe, imao slična osećanja kada je stigao u Beograd. „Sve je bilo novo – sredina, društvo, ali vremenom sam se navikao i sada mi je sve postalo rutina“, kaže Zečević.

Studenti brzo nauče da se orijentišu u velikom gradu. Početni izazovi uključuju snalaženje u prevozu, upoznavanje sa glavnim lokacijama kao što je Trg republike, i prilagođavanje na gužve i životne troškove. „Počnem da živim sam, imam društvo, moram da brinem o sebi – to je velika odgovornost“, objašnjava student Miloš Boćanin.

Roditelji, s druge strane, stalno su zabrinuti za svoje potomke. Često se javljaju s pitanjima o učenju, ishrani i svakodnevnim obavezama. Dragana Veljović, majka jednog studenta, ističe: „Najveća briga je kako obezbediti novac da student može bezbedno da studira i da ne mora da radi barem na prvoj godini.“

Dodaje da su troškovi za iznajmljivanje stana u Beogradu visoki, često prelazeći 40.000 dinara mesečno, a kvalitet stanova može biti loš. „To su stanovi u suterenima sa lošim nameštajem, a tu su i komunalije, hrana i prevoz“, kaže Veljovićeva.

Bez obzira na sve izazove, studenti će tokom svog boravka u Beogradu stvoriti nove uspomene i iskustva. Kuća uvek ostaje posebna, ali Beograd će im pomoći da rastu i razvijaju se u novom okruženju.

Izvor: blic.rs/RTS

Shares:

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *