Startup

Budući studenti iz Pirota razvili uređaj za upozoravanje o opasnostima na reci

Tim “Hydro Heroes” iz Pirota Osvojio 100.000 Dinara za Projekt Sigurnosti na Recima

Petoro budućih studenata iz Pirota dobilo je značajnu finansijsku podršku u iznosu od 100.000 dinara za realizaciju projekta posvećenog povećanju svesti o rizicima na reci Nišavi i smanjenju broja davljenja.

Tim “Hydro Heroes” iz Pirota razvio je inovativan uređaj za merenje promena vodostaja reke koje mogu nastati usled ispuštanja iz jezera ili drugih faktora. Ovaj uređaj koristi audio-vizuelnu signalizaciju kako bi upozorio kupače kada voda postane opasna i nije bezbedno biti u reci.

Pored toga, uređaj beleži podatke o vodostaju i obaveštava korisnike putem sajta i mobilnih notifikacija o trenutnom stanju u reci, pružajući im dodatne informacije o bezbednosti.

Ovaj projekt ima za cilj da značajno poboljša bezbednost na reci Nišavi i zaštiti kupače od potencijalnih opasnosti.

Petoro bivših učenika Tehničke škole Pirot, Isidora Živković, Jovan Đelić, Mihajlo Tošić, Mateja Simić i Nemanja Đorđević, uz podršku mentora Dušana Stankovića, dobilo je finansijsku podršku od 100.000 dinara za realizaciju projekta pod nazivom “Hydro Heroes”. Ovaj tim, zajedno sa profesorima Bojanom Ćirićem i Sanjom Rančić, planira da u naredna tri meseca postavi tri uređaja za merenje i upozoravanje na mostovima reke Nišave u Pirotu.

Inovativni uređaji će pratiti promene u vodostaju reke izazvane različitim faktorima, kao što su ispuštanje iz jezera. Kroz audio-vizuelnu signalizaciju, ovi uređaji će upozoravati kupače na opasnosti, dok će istovremeno beležiti podatke i obaveštavati korisnike putem sajta i mobilnih notifikacija o trenutnom stanju u reci.

Ovaj projekat je deo šire inicijative koja je započeta na trodnevnoj radionici u Nišu, gde je učestvovalo 10 timova sa juga Srbije. Pet od tih timova, uključujući tim iz Pirota, dobilo je finansijsku podršku za realizaciju svojih rešenja koja su identifikovana kroz UPSHIFT metodologiju za rešavanje problema u zajednici.

Ovaj značajan korak ka poboljšanju bezbednosti na rekama u Pirotu ne samo da će zaštititi kupače, već će i doprineti podizanju svesti o važnosti bezbednosti na vodi.

Radionicu je organizovala organizacija Dostignuća Mladih u Srbiji u okviru programa „PRO – Lokalno upravljanje za ljude i prirodu”, koji zajednički sprovode organizacije Ujedinjenih nacija u Srbiji – UNOPS, UNICEF, UNFPA i UNEP, u saradnji sa Vladom Republike Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.

Za dalju realizaciju ovog rešenja, pored finansijske podrške od 100.000 dinara koje su dobili od UNICEF-a, biće neophodna podrška lokalne samouprave, dalja saradnja sa Tehničkom školom, ali i sa ostalim akterima koji mogu pomoći da se instalacijom ovih uređaja podigne svest o rizicima na reci i sačuvaju životi.

Izvor:Pirotske vesti
foto Dostignuća mladih u Srbiji

Shares:

Related Posts

Startup

Studenti inovatori sa FTN-a uz pomoć veštačke inteligencije analiziraju solarni potencijal krovova

Studentski Startap Solarise: Automatizacija prelaska na solarnu energiju Ideja i početak Tim od četiri studenta sa smera Softversko inženjerstvo i informacione tehnologije, uz mentorstvo profesora Aleksandra Anđelkovića, razvio je softver zasnovan na veštačkoj inteligenciji koji analizira solarni potencijal krova na osnovu satelitskih snimaka. Ekipa je svoj put započela na Hakatonu “Re:Hack The Future” koji je organizovala nemačka kompanija GIZ. Održan je u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu. Inovativno rešenje za građane Za razliku od većine softvera iz ove industrije, Solarise je namenjen građanstvu. Korisnici unose adresu svog objekta i u tri klika dobijaju kompletnu analizu solarnog potencijala. Analiza uključuje broj solarnih panela koji mogu stati na krov, količinu električne energije koju bi proizvodili, procenu troškova instalacije i period povraćaja investicije. Trenutno je za dobijanje ovih informacija potrebno nekoliko dana ili nedelja, dok inženjeri ručno obave procenu. Tehnička podrška i razvoj Tim koji stoji iza ovog rešenja čine Tina Mihajlović, Milica Sladaković, Tamara Ilić i Uroš Poček, diplomirani inženjeri softvera. U razvoju modela veštačke inteligencije pomogla im je profesorka Jelena Slivka. Za razvoj je bilo potrebno domensko znanje iz oblasti obnovljivih izvora energije, koje je pružio profesor Aleksandar Anđelković. Finansijska podrška i priznanja Solarise tim je nedavno obezbedio svoju prvu finansijsku podršku kroz program Fonda za inovacionu delatnost pod nazivom "SmartStart". Ove godine SmartStart je imao 175 prijava, a samo 27 je dobilo finansiranje. Tim je postigao veliki uspeh i na takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji, plasirajući se u finale i osvojivši četvrto mesto. Planovi za budućnost Solarise će se predstaviti na 55. Međunarodnom KGH kongresu i izložbi od 10. do 13. decembra 2025. godine u Beogradu. Tim je deo akceleratorskih programa, kao što su “3alet” i "Finsight", koji im pomažu da steknu veštine neophodne za uspešno vođenje startupa. Kroz ovakve programe, tim nastoji da svojoj inženjerskoj ekspertizi pridoda veštine iz sveta biznisa. Misija i vizija Priča Solarise tima je dokaz da mladi inovatori mogu kreirati globalno prepoznatljiva rešenja čak i tokom studija. Solarise je na misiji da automatizuje prelazak na solarnu energiju, piksel po piksel. Izvor:rtv.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *